TFP Nedir?

Tasarruf Finans Platformu

Tasarruf Finans Platformu, ‘Sosyal Finans’ olarak tanımladığı kişisel tasarrufların kitlesel bir fonla yönetilerek ülke ekonomisine kazandırılması süreçlerini, hukuk ve ekonomi bağlamında desteklemek için kurulmuş, kâr amacı gütmeyen bir girişimdir.

Temel görevi, tasarruf finansı yöntemi ile çalışan organizasyonların kurumsallaşmasını sağlamaktır. Nitekim TFP’nin varlık nedeni; sektöre regülasyon getirerek sürdürülebilir bir büyüme oluşturmak, sektörün küresel standartlarda finansal ürünler ve hizmetler sunar hale gelmesini tesis etmektir.

Şubat 2020’de kurulan TFP, ülkemizin, toplumsal kalkınma ilintili önde gelen vakıfların, derneklerin ve platformların desteklediği bir girişim olmasıyla, Türkiye sivil toplum dünyasının, “kolektif bilinç” odaklı güçlü bir örneğidir.

Tasarruf Finans Platformu, bireylerin ev, araç vb. ihtiyaçlarını “birlikte tasarruf” yöntemi ile karşılayan kuruluşlara meşruiyet kazandırılması, çalışmalarındaki şeffaflığın artırılması, ürün/hizmetlerinde iyileştirme, geliştirme, standartlarını belirleme süreçlerinin ivme kazanması vb. konulara odaklanır.

Bireylerin borçlanarak değil, kendi varlıklarıyla/birikimleriyle sürdürülebilir kalkınmasını teşvik eder, bu amaçla eğitimler, seminerler düzenler, organizasyonlar gerçekleştirir. Bu faaliyetlerin temel hedefi; sektörden ve/veya sektörle ilintili farklı görüşlerden gelen çözüm odaklı diyaloglara zemin oluşturmak ve ekonomisi güçlü ülkelerin deneyimlerini ülkemize taşımaktır. Bu sayede TFP, ülkemizin içinde bulunduğu yapısal ve finansal dönüşüm süreçlerine, ulusal ve küresel bağlamda nitelikli veriler sunar.

TFP; ekonomide yapısal ve sürdürülebilir dönüşümün, Birlikte Tasarruf Finansı ile mümkün olduğunu söyler. Tasarruf tutum, davranış ve kararlarına dair süreçlerle ilgili farkındalık oluşturma misyonuyla hareket eder. Bu süreçlerin kolektif bilinç esasıyla ve doğru uygulamalarla gerçekleşmesi için çalışır. Birlikte Tasarruf Finansı ile her ailenin en asgari düzeyde konut sahibi olabileceğini ve bunun ekonomiye kazandıracağı ivmenin sürdürülebilir bir milli kalkınmaya dönüşeceğini savunur.

BİZE ULAŞINİletişim Bilgilerimiz
Bizlere e-posta ve telefon aracılığıyla her zaman ulaşabilirsiniz.
BİR DOKUNUŞTASosyal Medya Hesaplarımız
Tasarruf Finans Platformu sosyal medya hesaplarından bizleri takip edin.

Tüm Hakları Saklıdır. Tasarruf Finans Platformu

Tüm Hakları Saklıdır. Tasarruf Finans Platformu